“Për mua ishte një mik i vërtetë e i dashur”, mesazhi i Putin për vdekjen e Silvio Berluskonit

Presidenti rus Vladimir Putin ka nderuar ish-kryeministrin italian Silvio Berlusconi duke e përshkruar si “një politikan i shquar” dhe “një patriot i vërtetë”.

Në një mesazh dërguar presidentit të Italisë Sergio Mattarella dhe të publikuar në faqen e internetit të Kremlinit të hënën, presidenti rus tha se Berlusconi “do të mbahet mend në Rusi si një mbështetës i qëndrueshëm dhe parimor i forcimit të marrëdhënieve miqësore midis vendeve tona”.

“Ai dha një kontribut personal vërtet të paçmuar në zhvillimin e partneriteteve të dobishme ruso-italiane,” citoi Kremlini.

“Ngjarjet më të rëndësishme në historinë e fundit të Italisë janë të lidhura me emrin e këtij personi të shquar. Silvio Berlusconi gjithmonë ka vënë interesat e atdheut mbi gjithçka tjetër.”

Mesazhi i Putinit preku edhe marrëdhëniet e tyre personale. “Për mua, Silvio ishte një person i dashur, një mik i vërtetë. Gjithmonë e kam admiruar sinqerisht mençurinë e tij, aftësinë e tij për të marrë vendime të ekuilibruara dhe largpamëse edhe në situatat më të vështira”, tha ai, duke shtuar: “Gjatë çdo takimi tonë, unë u frymëzova me vitalitetin, optimizmin dhe optimizmin e tij të jashtëzakonshëm dhe një sens humori të pabesueshëm. Vdekja e tij është një humbje e pariparueshme dhe pikëllim i madh.”

Berluskoni nxiti kritika vitin e kaluar, kur u shfaq një kasetë audio ku ai mburrej se kishte “rivendosur” marrëdhëniet e tij me Putinin, vetëm disa muaj pasi udhëheqësi rus urdhëroi një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës.

Berluskoni u përpoq të minimizonte komentet e tij pasi u publikuan. “Unë nuk e mohoj miqësinë time të kaluar me Vladimir Putin, që solli rezultate të rëndësishme, të cilat u arritën në përputhje të plotë me aleatët tanë perëndimorë… Por sot rrethanat kanë ndryshuar,” tha ai, duke theksuar se lufta në Ukrainë ishte hap i gabuar.

Vetëm pak muaj pas kësaj, Berluskoni ishte në mesin e një grushti të vogël liderësh botërorë të përfshirë në listat e urimeve të Putinit për Krishtlindje, së bashku me liderët e Bjellorusisë Alexander Lukashenko, Bashar al-Assad të Sirisë dhe Viktor Orban të Hungarisë./ Burimi: CNN