Ngjarje

Rreziku që vjen nga e djathta ekstreme në Greqi, a ka shanse Fredi Beleri?

Nga Paris Aslanidis “London School of Economics”

Realiteti fatkeq i zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në periferi të unionit, është se ato kanë shumë pak të

Kërkon dërgimin e trupave në Ukrainë, por Franca mbetet blerësja kryesore e gazit rus në Evropë

Nga Sandy Fitzgerald “Newsmax”

Presidenti francez Emanuel Makron, është pozicionuar muajt e fundit si një nga mbrojtësit më të fortë të Ukrainës, duke bërë bujë

Sa larg do të shkojë Irani në sulmet e tij ndaj Izraelit?

Nga Hamed Mohammadi “Worldcrunch”

Irani i kushton një rëndësi të madhe gatishmërisë së qytetarëve të zakonshëm për të vdekur ne emër të fesë së tyre.

A do ta sulmojë Irani Izraelin?

Nga Mary Dejevsky “The Independent”

Deklaratat nga Irani dhe Shtetet e Bashkuara ditët e fundit,tregojnë tensionin shumë të lartë që ekziston në një nga rajonet më të rrezikshme të botës. Nga Teherani erdhi një fjalim televiziv i udhëheqësit iranian, Ayatollah AliKhamenei, i cili paralajmëroi hapur dhe për

“Pres të gjej babanë”, BE tregon historinë e vrasjes së inxhinjerit, apelon për gjetjen e të zhdukurve gjatë komunismit

Jovan Plaku e pa imazhin e babait të tij për herë të parë në një fotografi të fshehur në një gardërobë të kyçur. Ishte 6 vjeç, nuk e kishte

Mid’hat Frashëri në dokumentet e CIA e MI6, pse vlerësohej nga aleatët dhe qeveria hije në Perëndim

Erald Kapri

Vëllimi i 9-të i veprave të përzgjedhura të Mid’hat Frashërit përmban një përmbledhje dokumentare e cila plotëson një dimension të munguar të Historiografisë

Pushtimi/ Pse Ahmet Zogu nisi luftën dhe u largua, çfarë ndodhi në bisedimet sekrete me Musolinin

Erald Kapri

(Shkëputur nga libri “Mbreti Zog, pas dyerve të mbyllura”) 

Mesnata kishte kaluar dhe në oborrin mbretëror shqiptar çdokush ishte i angazhuar me përgatitjet për