Kosova

Gjykata Speciale dënon me 18 vite burg ‘ujkun’ e UÇK-së, Pjetër Shalën

Pjetër Shala, ish-pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) është dënuar të martën me 18 vjet burgim për krime lufte nga trupi gjykues i

Vala e të nxehtit, qeveria e Kosovës redukton orarin e punës për disa kategori, një javë pushim për gratë shtatzëna

Qeveria e Kosovës ka marrë disa masa, duke kufizuar orarin e punës për disa kategori, teksa vendi po përballet me temperatura të larta. Sipas

Publikohet censi i popullsisë në Kosovë, dominojnë meshkujt, rritet mosha mesatare

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të dhënat paraprake të regjistrimit të popullsisë dhe sipas këtyre të dhënave, Kosova ka 1.586.659 banorë rezidentë.

Ushtruesi

AKB: Këtë vit 55% e qytetarëve të Kosovës do të shkojnë në pushime me para borxh dhe hua

Këtë vit 55% e qytetarëve të Kosovës do të shkojnë në pushime me paratë nga burimet e borxhit dhe marrjes hua. Kurse, 43% nuk

Këshilli i BE i zgjat mandatin Miroslav Lajçak: Obligimet për Kosovën dhe Serbinë nga dialogu s’ndryshojnë me lehtësuesit e rinj

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian (BE) janë pajtuar për t'ia zgjatur mandatin të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak,

Kryetari i Kuvendit të Kosovës jep alarmin: Në Serbi qindra persona po bëhen gati të na sulmojnë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, tha se institucionet e vendit kanë “informacione të sakta” se “një grup prej qindra personash” në Serbi

Qeveria e Kosovës ndalon përdorimin e TikTok-ut në institucionet publike

Të premten qeveria e Kosovës, vendosi “të ndalojë instalimin, përdorimin dhe funksionimin e aplikacionit të rrjetit social TikTok”, në të gjitha institucionet publike.

Vendimi u