IDE

Përpara se të zgjerohet, BE-ja duhet ta konsolidojë demokracinë në shtëpinë e saj

Nga Judy Dempsey “Carnegie Europe”

Joshja nga Bashkimi Evropian është diçka e veçantë. Për vendet në kufi me bllokun, anëtarësimi është një aspiratë që s’mund

Pse Gaza dhe Ukraina mund të shkatërrojnë shpresat e Bajden për një mandat të dytë

Nga Jon Sopel “The Independent”

Cili është aforizmi juaj i preferuar mbi proceset zgjedhore? A është “Opozita nuk i fiton zgjedhjet, por janë qeveritë i

Mrekullitë ndodhin, historia e pazakontë e Xhuliana Kepke, adoleshentes që i mbijetoi rrëzimit të një avioni nga 3300 metra lartësi

Xhuliana Kepke është një emër për t’u mbajtur mend. Sepse adoleshentja arriti të pamundurën kur i mbijetoi një aksidenti ajror, që rezultoi fatal për

“14 Pikat” e Uillsonit: Si dështoi vizioni mbi garantimin e paqes botërore

Kur në vitin 1914 shpërtheu lufta në Evropë, Shtetet e Bashkuara u zotuan të mbeten neutrale. Populli amerikan nuk kishte asnjë lloj interesi të

Ngritja dhe rënia e Evropës gjeopolitike

Nga Nathalie Tocci “Politico.eu”

Ndërsa udhëheqja e Bashkimit Evropian është në muajt e saj të fundit, teksa zgjedhjet e Parlamentit Evropian janë planifikuar në gjysmën

Pasojat mbi ekonominë globale që do të sjellë Lufta e Gazës, ja 4 skenarët e mundshëm

Nga Nouriel Roubini “Project Syndicate”

Masakra barbare e Hamasit mbi të paktën 1400 izraelitë më 7 tetor, dhe fushata ushtarake

që pasoi e ushtrisë izraelitë në

Zgjerimi i ri i BE-së, sabotim i ambicieve perandorake të Vladimir Putinit

Nga Paolo Valentino “Corriere della Sera”

Ursula Von Der Lejen bëri mirë që foli për një ditë historike, teksa paraqiti për mediat raportin me të