Kryesore

28 Nëntori i SHENJTË! Nga ngritja e Flamurit në Krujë dhe Vlorë, te ditëlindja e Adem Jasharit dhe dalja e parë e UÇK-së

28 Nëntori është një ditë e shenjtë për të gjithë shqiptarët, pasi 111 vite më parë Ismail Qemali ngriti flamurin kombëtar në Vlorë dhe

A fshihen vërtet simbolet e masonëve tek objektet që shohim përditë?

Nga Jessica Pearce Rotondi “History.com”

Simbolet e masonëve, kanë qenë objekt i teorive konspirative që nga themelimi i shoqërisë sekrete në shekullin XVIII. Masonët janë

Përpara se të zgjerohet, BE-ja duhet ta konsolidojë demokracinë në shtëpinë e saj

Nga Judy Dempsey “Carnegie Europe”

Joshja nga Bashkimi Evropian është diçka e veçantë. Për vendet në kufi me bllokun, anëtarësimi është një aspiratë që s’mund

Napoleoni dhe Zhozefina: Marrëdhënia dhe martesa problematike 13-vjeçare midis perandorit dhe perandoreshës së Francës

Në shumë aspekte, martesa e Napoleon dhe Zhozefina Bonapartit në vitet 1796-1809, pasqyroi kohën e trazuar në të cilën ata u bënë perandori dhe

Detajet e frikshme nga hetimet, si u tentua të vritej babë e bir nga vrasësi me pagesë

Elton Qyno

Mes skenareve dhe intrigave të shumta që ka kryer vrasësi me pagesë Nuredin Dumani, ka qënë dhe një porosi për të kryer vrasjen

Zyrtari i lartë i sapo emëruar i Policisë, me të kaluar të dyshimtë. Gazetari Dervishi nxjerr provat e vetingut

Nga Ferdinand Dervishi

Prej një muaji i emëruar jo zyrtarisht në krye të Agjencisë së Mbikqyrjes Policore (AMP) me ndihmën edhe të Drejtorit të Përgjithshëm

Cili është plani i NATO-s për Ballkanin?

Kreu i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sapo përfundoi vizitën në vendet e Ballkanit Perëndimor këtë javë. Çfarë po përpiqet të bëjë aleanca ushtarake