Histori

Eliot Nes, kush ishte hetuesi “i paprekshëm” që arriti të burgosë Al Kaponen

Në mesin e shumë figurave të shquara që u shfaqën gjatë epokës së ndalimit me ligj të konsumit të pijeve alkoolike (Prohibiconit), një njeri

Luftëra, dhunë, vrasje: Nga buron e keqja që kemi brenda nesh?

“Focus.it”

Ligësi, mizori, dhunë. Historia e njeriut është edhe kjo:luftëra, tortura, masakra. E megjithatë, studimet thonë se ne nuk lindim të ligj. Sepse përveç gjeneve,

Revolta e Qafë-Barit, 24 djem trima që tronditën diktaturën komuniste në maj të vitit 1984

Ishte krejt e paimagjinueshme që në vitin 1984, në Shqipëri të organizohej një kryengritje kundër regjimit, e aq më tepër brenda hekurave të një

Cilët ishin tatuazhistët e vërtetë të Aushvicit, që i kthyen të burgosurit në numra?

Nga Roger Moorhouse “BBC”

Aushvic:kampi më i madh i përqendrimit në Luftën e Dytë Botërore, ku më shumë se 1 milion njerëz u vranë gjatë

A ka ekzistuar vërtet njeriu me dy fytyra?

https://allthatsinteresting.com/edward-mordrake

Eduard Mordrejk ishte një anglez i shekullit XIX-të i lindur me një fytyrë shtesë në pjesën e pasme të kokës, Ose të paktën kështu

Aimo Koivunen, historia e rrallë e ushtarit që i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore falë mbidozës së drogës

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Finlanda shmangu një pushtim të sovjetikëve. Më pas, iu bashkua Gjermanisë për të pushtuar Bashkimin Sovjetik, dhe më vonë

Si një përrallë, të pathënat e dasmës mbretërore mes Zogut dhe Geraldinës

Erald Kapri

Të dielën, më 27 Prill 1938, Mbreti Shqiptar Ahmet Zogu lidhi kurorë me konteshën hungareze Geraldina De Nagy Appony. Ceremonia e tyre e