Kapet ngarkesa më e madhe e kokainës në Itali, mes të arrestuarve një shqiptar (Emri)

Policia italiane ka sekuestruar ngarkesën më të madhe të kokainës së kapur në Itali, e gjetur në një anije peshkimi dhe ka vënë në pranga 5 persona mes të cilëve një shqiptar.

Mediat italiane shkruajnë se policia gjeti 5.3 ton “pluhur të bardhë” dhe arrestoi ekuipazhin.

Koloneli i Guardia di Finanza, Gianluca Angelini i repartit të Palermos, thotë se:

“I arrestuari shqiptar quhet Elvis LLeshaj, i lindur në 1988 dhe nuk rezulton të jetë banues në Itali.

Ai nuk ka precedentë penalë.

Kokaina ishte transportuar nga anija tregtare Plutus, me flamurin e Palau-s, e cila u nis nga Amerika e Jugut (ndoshta Venezuela)”.

Banda synonte të furnizonte të gjithë tregun kombëtar, do të kishte sjellë të ardhura mbi 850 milionë euro. Dhe një pjesë e kësaj ngarkese, spekulojnë hetuesit, ishte nisur drejt Palermos.