Si mundën 4 fëmijë t’i mbijetonin aksidentit ajror në Amazonë, ku humbën jetën të gjithë të rriturit

Prej një muaji katër fëmijë po kërkohen në Amazonën kolumbiane, ndërsa së fundmi një raport paraprak nga Autoriteti i Aviacionit Civil i vendit ofron të dhëna se si ata mund t’i kenë mbijetuar përplasjes fatale të aeroplanit, ku vdiqën të gjithë pasagjerët e rritur.

Historia e jashtëzakonshme e fëmijëve të humbur ka tërhequr një interes të madh në të gjithë Kolumbinë, por edhe ndërkombëtarisht, ndërsa një operacion masiv kërkimi i udhëhequr nga ushtria vazhdon në pyll.

Fluturimi fatkeq i një majit kishte në bord pilotin Hernando Murcia Morales, udhëheqësin indigjen të Yarupari Herman Mendoza Hernández, një grua indigjene të quajtur Magdalena Mucutuy Valencia dhe katër fëmijët e saj, më i madhi 13 vjeç dhe më i vogli vetëm 11 muajsh.

Menjëherë pas ngritjes në mëngjes herët nga komuniteti i largët i Araracuara, piloti njoftoi në radio kontrollin e trafikut ajror se do të kërkonte një vend ulje emergjente, sipas raportit.

“…Mayday, Mayday, Mayday, 2803, Mayday, Mayday, Mayday, motori po humb fuqinë, do të kërkoj një fushë për t’u ulur,” tha ai.

Piloti më vonë njoftoi se motori kishte rifituar fuqinë dhe vazhdoi rrugën e tij, vetëm për të gjetur sërish telashe më pak se një orë më vonë: “…Mayday, Mayday, Mayday, 2803, 2803, Motori më dështoi përsëri… Unë kam një lumë në të djathtë…”

Dhe këtë herë problemi nuk u përmirësua, aeroplani u rrëzua dhe të gjithë në bord humbën jetën, përveç tre fëmijëve. Kontrolli i trafikut ajror gjurmoi menjëherë aeroplanin duke u kthyer djathtas, thuhet në raport. Më pas ai doli nga radari.

Pavarësisht nga kërkimet ajrore dhe ujore që pasuan menjëherë incidentin, sipas raportit, avioni nuk do të gjendej deri më shumë se dy javë më vonë – kohë që mund të jetë ende e rëndësishme në fatet e pasagjerëve të avionit, ndërsa hetuesit vazhdojnë të hetojnë përplasjen dhe pasojat e saj.

Pesë ditë pas zhdukjes së avionit, ushtria kolumbiane vendosi njësi të forcave speciale për të kontrolluar tokën më 6 maj. Dhjetë ditë më vonë, në natën e 16 majit, ata më në fund dalluan pjesët e avionit.

Tre të rriturit janë gjetur të vdekur në vendngjarje. Por të katër fëmijët mungonin, duke i bërë shpëtuesit të supozonin se ata kishin mbijetuar, dolën nga avioni dhe po ecnin vetë në xhungël.

Fotot e hetuesve të skenës së përplasjes tregojnë bishtin e ngritur të një avioni të vogël të lyer me ngjyrë blu dhe të bardhë i paprekur, ndërsa hunda dhe pjesa e përparme e tij janë përplasur në terrenin e xhunglës. Raporti thotë se avioni ka gjasa të ketë goditur fillimisht pemët e pyllit të dendur, duke shkëputur motorin dhe helikën, e ndjekur nga një rënie vertikale në dyshemenë e pyllit.

Ndonëse ekzaminimet mjeko-ligjore janë ende në vazhdim, raporti sugjeron se të rriturit e ulur në pjesën e përparme të kabinës së avionit kanë pësuar lëndime fatale nga përplasja. “Diagrami i lëndimeve të shkaktuara nga aksidenti ka regjistruar lëndime fatale tek personat që ndodhen në pozicionet 1 (Pilot), 2 (pasagjeri mashkull i rritur) dhe 3 (pasagjerja femër e rritur).

Por sediljet e pasme, ku ndodheshin fëmijët më të mëdhenj, u prekën më pak nga ndikimi, sipas raportit, çka ofron një shpjegim të mundshëm për mbijetesën e tyre. Po ashtu, ekipet e kërkim-shpëtimit kanë gjetur gjurmë në xhungël që tregojnë shenja mbijetese, duke përfshirë një shishe për bebe dhe një pelenë të përdorur.

Një total prej 119 trupash të forcave speciale kolumbiane dhe 73 skautë indigjenë janë vendosur deri më tani për të krehur zonën me qëllim gjetjen e fëmijëve. Të afërmit kanë thënë më parë se fëmijët e njihnin mirë xhunglën, por janë të shqetësuar nëse fëmijët do ta kuptojnë se bota jashtë nuk ka hequr dorë prej tyre.