Parlamenti Europian miraton amendamentin për lirimin e menjëhershëm të Fredi Belerit

Mediat greke shkruajnë se PE ka miratuar dje një amendament për lirimin e menjëhershëm të Fredi Belerit.

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës është në burg që prej 12 majit. Amendamenti në fjalë është paraqitur nga Partia Popullore Evropiane me nismën e Eurogrupit të Demokracisë së Re pas deklaratave paraprake të kryeministrit Kyriakos Mitsotakis.

“Nëpërmjet këtij amendamenti specifik, eurodeputetët shprehin shqetësimin e tyre të fortë lidhur me arrestimin e kryetarit të ri të Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, në prag të zgjedhjeve bashkiake të majit, nga autoritetet shqiptare, i cili shkeli prezumimin e pafajësisë dhe pengoi kryebashkiakun e zgjedhur, të marrë përsipër detyrat e tij, pasi edhe sot e kësaj dite qëndron i burgosur.

Në të njëjtën kohë, ata theksojnë se kjo çështje lidhet me respektimin e përgjithshëm të të drejtave themelore, çështjen e pazgjidhur të pronave të pjesëtarëve të pakicës etnike greke në zonën e komunës dhe akuzat për shkelje nga shteti. . Kështu, sot nga Brukseli u dërgua një mesazh i qartë kumbues, se taktikat e autoriteteve shqiptare kundër minoritetit grek nuk tolerohen as nga qeveria greke dhe as nga Parlamenti Europian dhe se rruga europiane për Shqipërinë kalon përmes respektimit të rregullat e shtetit ligjor dhe respektimi i të drejtave të njeriut të të gjithë qytetarëve të saj”, thuhet në njoftimin e qeverisë greke.

290 eurodeputetë votuan pro projektligjit dhe 260 kundër.