Gjykata rrëzon urdhrin e Prefekturës, iranianët e MEK protestë masive nesër në Paris

Gjykata e Parisit ka rrëzuar urdhrin e Zyrës së Prefekturës që ndalonte demonstratën e muxhahedinëve të MEK, duke i dhënë të drejtë këtyre të fundit të bëjnë tubimin në sheshin Vuban të kryeqytetit francez.

Në një njoftim zyrtar, MEK thotë se kjo është një goditje e rëndë për regjimin klerikal, që kërkonte të sakrifikonte demokracinë dhe lirinë e shprehjes. Sipas MEK, argumentet e qeverisë për ndalimin e demonstratës supozonin se regjimi iranian mund ta sulmonte atë.

Organizata thotë se ndalimi i pajustifikuar i demonstratës ka lënë shumë dëme morale dhe monetare, por pavarësisht gjithçkaje, ata do të marshojnë të shtunën pasdite në sheshin Vuban.

Deklarata e MEK:

Të premten, më 30 qershor, gjykata e Parisit rrëzoi një urdhër që ndalonte demonstratën e 1 korrikut nga Zyra e Prefekturës së Parisit. Ajo e shpalli të lirë tubimin në sheshin Vauban në Paris të shtunën pasdite. Gjykata dënonte Prefekturën e Parisit që t’i paguante komitetit organizator të demonstratës një gjobë prej 1500 euro.

Me këtë urdhër, Gjykata nuk lejoi që demokracia dhe liria e shprehjes të sakrifikoheshin në një marrëveshje me fashizmin fetar që sundonte Iranin. Kjo është një goditje e rëndë për regjimin klerikal dhe politikën e zbutjes.

Siguria duke qenë një justifikim qesharak, realiteti ishte dorëzimi para shantazhit nga një regjim që është rekordmeni i ekzekutimeve dhe kumbari i terrorizmit ndërkombëtar.

Përvoja e katër dekadave të fundit ka treguar se qetësimi ndaj këtij regjimi inkurajon shtypjen, ekzekutimin dhe terrorin. Të mërzitur nga mbështetja popullore për PMOI dhe roli i tyre vendimtar në kryengritje dhe mbështetja në rritje ndërkombëtare për Rezistencën, mullahët që sundonin Iranin u përpoqën të përfshinin fuqitë e huaja në shtypjen e Rezistencës. Ata morën një përgjigje të denjë nga gjykata e Parisit.

Argumentet e qeverisë për ndalimin e demonstratës supozonin se regjimi iranian mund ta sulmonte atë. Është e turpshme që e drejta e lirisë së fjalës dhe tubimit të injorohet në vend që të mbrohet tubimi dhe të përballet me kërcënim.

Ndalimi i pajustifikuar dhe i paligjshëm i demonstratës humbi shumë kohë të ndjeshme për organizatorët dhe krijoi shumë probleme në planifikimin e pritjes së turmës së madhe që donte të merrte pjesë në tubim. Kjo ka lënë shumë dëme materiale dhe morale. Por me gjithë përçarjet, demonstrata e madhe e iranianëve do të mbahet pasditen e së shtunës.

Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) – Paris