Skandalet seksuale që tronditën shqiptarët, nga Ylli Pango, Shukriu dhe Safet Gjici

Skandalet seksuale nuk kanë munguar në jetën publike shqiptare. Sa here që kanë ndodhur ato kanë tronditur opinionin publik. Disa prej tyre krijuar edhe tensione politike me pasoja për zyrtarët e lartë të përfshirë.

2009, rasti Pango

I pari rast i këtyre përmasave ishte ajo e ish ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Ylli Pango. Në videon e transmetuar në Fiks Fare, Pango i kërkoi një vajzë në shtëpinë e tij të kryente marrëdhënie seksuale me të me pretendimin se po kërkonte vajza për të përfaqësuar Shqipërinë në panaire botërore. Rasti mbahet mend pasi ish kryeministri Sali Berisha e shkarkoi vetëm 5 minuta pas shpalljes së videos.

2011, rasti Mziu

Ish-kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu, u denoncua nga një grua se ai e kishte kërcënuar për heqje nga puna, në rast se nuk i përgjigjej ofertës së tij seksuale. Në vitin 2011, ajo bëri publike edhe sms-të e Mziut në celular duke shkaktuar një zhurmë të madhe mediatike, në atë që u quajt “Skandali Shamikuqja”. Çështja nuk avancoi më tej dhe Mziu vijon karrierën politike si deputet.

2014, rasti Cane

Një ngjarje tronditëse ishte ajo e Agron Canes, sekretarit të zyrës së deputetit te PS, Koço Kokëdhima në Sarandë. Në një video të publikuar në verë të vitit 2014, Cane , 62 vjeç, I kërkonte nënës së ve favore seksuale për vajzën 14 vjeçare. “Vajza ka nevojë për seks. Të çlirohet nga hormonet. P u zgjodha kryetar bashkie, vajza do të gjej një post të mirë”, thoshte ai në video. Kjo histori e tmerrshme pedofilie mbaroi me një vendim 2 vite burg të Gjykatës së Sarandës. Rasti bëri sërish bujë për dënimin minimal të Canës.

2015, rasti Tabaku

Liza Tabaku, ish-drejtoreshë e Drejtorisë Arsimore të rrethit të Lushnjës, do përfshihej në një ngjarje të shëmuar. Ajo u hetuan se kërkonte deri në 5 mijë euro për emërime mësuesish por hetimet zbuluan se ajo ishte përpjekur që të ndërmjetësonte takime seksuale midis burrave të pushtetshëm dhe mësueseve të reja që kërkonin punë. Gjykata e Lushnjës e dënoi me 9 vite burg.

2016, rasti Xhelili

Ish kryetari i Bashkisë së Dibrës, Shukri Xhelili u filmua teksa i kishte premtuar një vajzë vend pune në këmbim të favoreve seksuale. Xhelili ia hodhi me një dënim minimal por ngjarja më pas shkaktoi një tërmet politik. Zgjedhjet e pjeshme vendore u fituan nga qeveria me një diferencë të madhe votash dhe më pas plasi skandali I përgjimeve ku ish ministrat Tahiri, Gjiknuri, Manja etj, dëgjohen të flasin për ndërhyrje dhe blerje votash.

2023, rasti Gjici

I sapo zgjedhur për një mandate të dytë në Bashkinë e Kukësit, Safet Gjici u shkarkua nga qeveria pas publikimit të një skandali seksual. Ai u filuam duke kryer seks oral në zyrën publike. SPAK ka nisur hetimin ndaj tij dhe në pritje të akuzës besohet se ai mund të dënohet deri në 7 vite burg. Kryeministri Rama heshti për rastin.