“Zgjedhja e datës nuk ishte rastësi”/ Djali i Belerit për vizitën e Ramës në Athinë: E bëri për të terrorizuar minoritetin grek

Petro Beleri, djali i Fredi Belerit ka folur për mediat greke pas takimit të kryeministrit Edi Rama me emigrantët në Greqi.

Ai është shprehur se zgjedhja e datës nuk ka qenë rastësi, pasi përkon me të njëjtën datë që është arrestuar i ati i tij, ndërsa tha se Rama e ka zgjedhur këtë datë për të terrorizuar minoritetin grek që jeton në SHqipëri.

Petro është shprehur se kryeministrin Rama e shqetëson fakti që Greqia në kushtet e një shteti ligjor dhe demokratik, dhe humbja e zgjedhjeve në Himarë.

“Zgjedhja e datës konkrete besoj qartë se ka qenë sfidë, ka dashur të provokojë dhe të përgjigjet për kandidaturën e Belerit. Nuk mund të konsiderohet rastësi që pikërisht në të njëjtën ditë të vitit të kaluar, ky pogrom u bë ndaj një kryetari të atëhershëm kandidat, pastaj kryetarit të zgjedhur dhe që nga ajo kohë një komuniteti të tërë himariotësh që as sot nuk e ka parë demokracinë në efekt në vendin e saj.

Nga ana tjetër ai donte të terrorizonte minoritetin etnik grek që jetonte në Shqipëri. Besoj se dëshiron të mobilizojë rrethin e tij të ngushtë dhe të dërgojë një mesazh terrori për pjesën tjetër të grekëve që kanë mbetur pas.

Nëse kemi sukses dhe Fredis Beleri zgjidhet, do të ketë një eurodeputet të zgjedhur që i përket Partisë Popullore Evropiane, i përket ND-së, në Greqi, ai është anëtar i minoritetit etnik grek, ai do t’i nxjerrë në pah këto problemet që ekzistojnë në Shqipëri, sado që dikush të përpiqet t’i fshehë.

Mendoj se ka parë një acarim dje tek zoti Rama. Ramën e shqetëson që Greqia sillet në kushtet e shtetit ligjor, e shqetëson që Greqia po sillet institucionalisht, e shqetëson që Greqia sillet në mënyrë demokratike, e shqetëson që humbi zgjedhjet në Himarë, e shqetëson që babai nuk u tërhoq gjatë gjithë kësaj kohe.

Mjerisht, ne kemi arritur në atë pikë që pyesim veten nëse një person do të dalë nga burgu kur nga ana tjetër kemi një aktakuzë të brishtë, gjoja për korrupsion 320 euro, që askush nuk deportohet në Shqipëri për këtë krim, askush. Ka vuajtur një ditë burg për këtë krim, edhe nëse supozojmë se është kryer ky krim, kjo gjë nuk justifikohet… Sidomos tani që ishte një aktakuzë në kornizë me një dëshmitar që pranoi në gjykatë se ishte financuar me 7.5 mijë euro nga policia, dhe nuk ka asnjë dëshmitar tjetër që të thotë ‘po djema, ai kishte rregulluar para edhe për mua’. Këto janë gjëra të paprecedentë”, tha djali i Belerit për SKAI-n.

Kujtojmë se Fredi Beleri, kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarë, u vu në pranga më 12 maj 2023 për blerje votash, dy ditë para zgjedhjeve lokale.