Kulture

Pas “Andrushit” , Flori Kasaj shkrimtari më i ri në moshë i letërsisë shqipe për fëmijë

Në 7 mars të vitit 2022, doli nga shtypi libri “Andrushi”, i cili u bë pjesë e bibliotekës së letërsisë për fëmijë. Përgjatë kësaj

“Revolta e Spaçit”, dokumentari që sjell rrëfimet e protagonistëve e dëshmitarëve të ngjarjeve në 3 ditët e rezistencës në kamp

“Rroftë Shqipëria e lirë” “Poshtë komunizmi”, “Poshtë diktatura”, “Ne jemi me Evropën e lirë”, ishin thirrjet që oshëtinë grykave të maleve të Mirditës kur

“Mri Dedja e Mërrnaçajve”, një libër mbi vuajtjet e një gruaje shqiptare

Të shtunën (SOT) në Bronks të Nju Jorkut prezantohet para publikut shqiptaro-amerikan libri me titull “Mri Dedja e Mërrnaçajve – Zonja e Hekurt me

Gazmend Kapllani vjen ndryshe në Tiranë për lexuesit e tij

Shkrimtari i njohur shqiptar, Gazmend Kapllani vjen në Tiranë në një aktivitet ndryshe për lexuesit dhe ndjekësit e tij. Instituti Italian i Kulturës, nën

“Çarçafët e bardhë”, dokumentar homazh për artistin shqiptar Maks Velo

Dokumentari i ri tregon për persekutimin gjatë kohës së komunizmit të artistit shqiptar Maks Velo, jeta e të cilit – thotë regjisori – mbart

Festivali ndërkombëtar i filmit “Travel Fest Albania” çel edicionin e dytë

Pas suksesit të edicionit të parë, në zemrën e gjelbër të Tiranës, çeli edicioni i dytë i Travel Fest Albania.

Amfiteatri i Tiranës mikpriti artdashës

Vijnë në shqip “Ligjet e natyrës njerëzore” të Robert Greene-it, përkthyesi: Libër që të përball me veten

Libri “Ligjet e natyrës njerëzore”, i autorit amerikan Robert Grin (Robert Greene), vjen i botuar në shqip nga shtëpia botuese “Pema” nën përkthimin e