analiza

Lufta e Tretë Botërore mund të nisë sërish nga Ballkani

Nga Jane Bradley “The Scotsman”

Në një park në qendër të kryeqytetit serb Beograd, dhjetëra kioska prej druri të pozicionuara anash rrugicave shesin dhurata të

A po bëhemi shoqëri më e brishtë dhe drejt kolapsit?

Nga Luke Kemp “BBC”

Ngritja dhe rënia e fuqive të mëdha, është një klishe e historisë. Ideja se qytetërimet, shtetet apo shoqëritë ngrihen dhe bien

Tetë gabimet e mëdha, që mund ta pengojnë Ursula Von Der Lejen të marrë një mandat të dytë në krye të KE-së

Nga Javier Villamor “Brussels Signal”

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von Der Lejen, ka udhëhequr në një mënyrë që kritikët e saj e quajnë “presidenciale”.

Si do të jetë Evropa e të nesërmes?

Nga Lionel Shriver “The Spectator”

Këtë vit, mediat kryesore kanë lëshuar alarmin se shkalla globale e lindshmërisë, do të bjerë shumë shpejt nën pragun e

Hegjemoni, stabilitet apo anarki, çfarë e pret rendin tonë global?

Nga Moisés Naím “El Pais’

Problemet globale po shtohen me shpejtësi, dhe asnjë vend nuk mund t’i zgjidhë dot ato duke vepruar i vetëm.

SHBA-ja përballë një blloku të ri vendesh autoritare, çfarë pritet të ndodhë

Nga Joschka Fischer “Project Syndicate”

Vizita e fundit e presidentit rus Vladimir Putin në Kinë - udhëtimi i tij i parë jashtë vendit që nga