Izraeli i përgjigjet sulmit, godet me raketë bazën ushtarake të Isfahanit në Iran

Një raketë izraelite ka goditur Iranin, disa ditë pasi ky i fundit nisi drone shpërthyese.

Mediat iraniane raportuan se tre drone u shkatërruan pasi sistemet e mbrojtjes ajrore të vendit u aktivizuan, ndërsa dy zyrtarë amerikanë konfirmuan raketën izraelite në qytetin e Isfahanit.

Isfahani është shtëpia e një baze ajrore iraniane dhe disa objekteve ushtarake.  Mediat iraniane informojnë se të gjitha objektet bërthamore janë të sigurta.

Megjithatë zyrtarët iranianë kanë mohuar sulmin me raketë.   Zyrtari i agjencisë hapësinore iraniane, Hossein Dalirian shkroi në X: “Nuk ka pasur asnjë sulm ajror nga kufijtë e jashtëm në Isfahan apo pjesë të tjera të vendit”.

Ai tha se Izraeli kishte “bërë vetëm një përpjekje të dështuar dhe poshtëruese për të fluturuar me dronë që gjithashtu janë rrëzuar”.

Mediat shtetërore iraniane kanë raportuar të njëjtën gjë, duke thënë se sistemet e mbrojtjes ajrore janë aktivizuar në disa zona të vendit gjatë natës, por nuk ka pasur raportime për ndonjë shpërthim.

Ai shton se të gjitha objektet, përfshirë objektet bërthamore, janë të sigurta.

Mediat shtetërore iraniane po citojnë një gjeneral të ushtrisë në provincën Isfahan të ketë thënë se nuk janë raportuar dëme.

“Zhurmat e forta janë dëgjuar në Isfahan për shkak të gjuajtjes së mbrojtjes ajrore në objekte të dyshimta. Nuk ka pasur dëme,” thotë ai.

SHBA-ja ka kufizuar udhëtimin për personelin e ambasadës së saj në Izrael dhe anëtarët e familjeve të tyre “nga një bollëk kujdesi” pas raporteve për sulmin hakmarrës të Izraelit ndaj Iranit.

Ambasada tha se stafit i është thënë që të mos udhëtojnë jashtë rajonit më të madh të Tel Avivit, duke përfshirë Herzliya, Netanya dhe Even Yehuda, dhe zonat e Jerusalemit dhe Be’er Sheva deri në njoftimin e mëtejshëm.

“Mjedisi i sigurisë mbetet kompleks dhe mund të ndryshojë shpejt në varësi të situatës politike dhe ngjarjeve të fundit,” tha ajo në një deklaratë të premten.

Irani nuk ka plan për një hakmarrje të menjëhershme ndaj sulmit të dukshëm izraelit këtë mëngjes, ka thënë një zyrtar i lartë iranian. 

Duke folur për Reuters, zyrtari i paidentifikuar tha se vendi po shikonte nëse operacioni ishte një “infiltrim” dhe jo një sulm.

“Burimi i huaj i incidentit nuk është konfirmuar”, thanë ata.

“Ne nuk kemi marrë asnjë sulm të jashtëm dhe diskutimi anon më shumë drejt infiltrimit sesa sulmit,” thotë ai.

Ushtria izraelite ka refuzuar të komentojë mbi raportet për sulmin.