Franca e tronditur pas sulmit me thikë nga 32 vjeçari sirian. 4 fëmijë në gjendje të rëndë

Një ngjarje e rëndë ndodhi dje në qytetin francez Annecy ku një i ri sulmoi me thikë katër fëmijë të vegjël dhe dy të rritur, në një park të këtij qyteti. Autori është 32-vjeçari sirian, “Abdalmasih H”, i martuar me një suedeze dhe baba i një fëmije tre vjeç , i cili u kap brenda 4 minutave nga autoritetet franceze. 

Njëri nga të plagosurit është 22 muajsh, i dyti 3 vjeç, ndërsa dy të tjerët dy vjeç. Të katër fëmijët u dërguan me urgjencë në spitalet në Alpet Franceze dhe Gjenevë në gjendje kritike. Njëri nga katër fëmijët është nga Britania e Madhe, ndërsa 22-muajshja nga Gjermania.

Sulmi me thikë ndodhi në orën 09:45 (koha lokale), ndërsa autori ishte i veshur me rroba të errëta dhe një çallmë. 32 vjeçari nuk rezulton të ketë precedent kriminale. Atij i është gjetur një kryq dhe siç ka deklaruar kur ka aplikuar për azil, ai është i krishterë me origjinë siriane dhe ka mbërritur në Suedi në tetor të vitit 2022. Gjithashtu, sipas një vendimi të prillit, i ishte dhënë statusi i refugjatit në Suedi.

Siç raporton ERT, katër ditë më parë kërkesa e tij për azil u refuzua në Francë me arsyetimin se ai tashmë ka marrë azil nga Suedia, që të mund të lëvizte lirshëm në zonën Shengen. Në Asamblenë Kombëtare të Francës u mbajt një minutë heshtje dhe deputetët u lutën për jetën e fëmijëve. Kryeministri i Francës dhe ministri i brendshëm i vendit shkuan në vendin e sulmit. Shkolla, e cila ishte vetëm 100 metra larg vendit të ngjarjes, u mbyll ndërsa autoritetet i kishin mbajtur nxënësit jashtë godinës për arsye mbrojtjeje.

“Për një sulm absolutisht frikacak”, thotë presidenti francez, Emmanuel Macron, në një mesazh në Twitter. “Vendi është në gjendje shoku. Fëmijët dhe një i rritur gjenden duke luftuar për të mbetur gjallë. Mendimet tona janë me ta, familjet e tyre dhe ekipet e shpëtimit”. Autori ka ecur për dy muaj në vendin e krimit, sipas dëshmitarëve.

Sipas dëshmitarëve 32 vjeçari dilte çdo ditë në sheshin Annecy, nga mëngjesi në mbrëmje, dhe të gjithë e vunë re sepse ishte krejt vetëm.

Rrjeti francez BFMTV arriti të gjejë nënën e fëmijës së tij që jeton në Suedi, me pretendimin e saj se  çifti u nda tetë muaj më parë.  Ish-gruaja e sulmuesit tha se nuk ka marrë lajme prej tij për katër muaj. Siç ka theksuar ai, para pesë vitesh është takuar me Abdalmasih H. në Turqi. Ai i tha asaj se vinte nga qyteti Hasakeh në Siri, i cili deri në vitin 2011 ishte shtëpia e një komuniteti të madh të krishterë dhe që atëherë ka qenë skenë e konflikteve të dhunshme. Çifti ndërsa jetonte nën të njëjtën çati jetonte në rajonin Trollhättan të Suedisë.

Kur u ndanë, ish-bashkëshortja e autorit vendosi të qëndrojë në vendlindje pasi aty ka një punë dhe një shtëpi. “Ai ishte një burrë ‘dashamirës’ derisa ishim bashkë dhe kujdesej për fëmijën tonë”, tha gruaja emri i së cilës nuk bëhet i ditur.