E qeveris Bjellorusinë prej vitit 1994, Lukashenko njofton se do të kandidojë sërish për President

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko tha se do të kandidojë sërish për president në vitin 2025, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve bjelloruse BelTA.

“Thuaju atyre [opozitës në mërgim] se unë do të kandidoj! Dhe sa më e vështirë të bëhet situata, aq më aktivisht ata do të emocionojnë shoqërinë tonë dhe ju gjithashtu,” i tha Lukashenko një korrespondenti të BelTA pas votimit në këshillin parlamentar dhe lokal të vendit. zgjedhjet të dielën.

“Asnjë person i vetëm, një president përgjegjës nuk do të braktisë njerëzit e tij që e ndoqën atë në betejë,” tha ai.

Lukashenko, 69 vjeç, ka drejtuar Bjellorusinë që nga viti 1994. Ai është aleat i ngushtë i Vladimir Putinit dhe para disa kohësh tha se e konsideron liderin rus si “vëllain e tij të madh”.

Ai gjithashtu paralajmëroi se do të ketë ndryshime përpara se të zhvillohen zgjedhjet e vitit 2025.

“Ka ende një vit përpara zgjedhjeve presidenciale. Natyrisht që unë dhe të gjithë ne shoqëria do të reagojmë ndaj ndryshimeve që do të ndodhin në shoqërinë tonë dhe në çfarë situate do t’i afrohemi votimit. një vit”, u shpreh Lukashenko.

Në janar, Lukashenko nënshkroi një ligj që i garanton vetes imunitet, mbrojtje të përjetshme dhe pronë të siguruar nga shteti pas dorëheqjes së tij nga posti presidencial.