Afera e inceneratorit të Fierit, SPAK kërkon 10 vite burg për Lefter Kokën dhe 7 për Alqi Bllakon

Prokuroria e Posaçme (SPAK) ka dhënë ditën e sotme pretencën në lidhje me aferën einceneratorit të Fierit, ku ka kërkuar dënimin me 10 vite burg për ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka. Gjithashtu është kërkuar 7 vite burg për ish-Sekretarin e kësaj ministrie, Alqi Bllakon.

Për Klodian Zoton, i shpallur në kërkim nga autoritetet shqiptare, ëhstë kërkuar 12 vite burg, ndërkohë që dënim me burg është kërkuar edhe për personat e tjerë të përfshirë në këtë aferë.

Kërkesa e SPAK:

Lefter Koka 10 vjet

Alqi Bllako 7 vjet

Klodian Zoto 12 vjet

Pellumb Abeshi 4 vjet

Florian Muçaj 3 vjet

Azem Shatëri 3 vjey

Erjon Murataj 4 vjet

Sabina Cenameri 4 vjet

Arben Dervishaj 4 vjet

Loran Dusha 8 vjet

Arjola Kodra 3 vjet

Arbër Denizi 7 vjet

Juri Imeraj 7 vjet

Regan Merdani 4 vjet

Gentian Zifla 4 vjet

Të akuzuarit do të përfitojnë uljen me 1/3 e dënimit nëse shpallen fajtorë, për shkak të gjykimit të shkurtuar.

Kujtojmë se afera e inceneratorëve është një nga aferat më të korruptuara në vendin tonë, ku janë paguar dhe vijojnë të paguhen miliona euro drjet personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Deri më tani SPAK dhe GJKKO kanë dhënë dënime për të akuzuarit për inceneratorin e Fierit dhe Elbasanit, por ende nuk ka të dhëna me atë që po ndodh me inceneratorin e Tiranës, ku çdo ditë në llogaritë e Klodian Zotos, Stela Gugalljas dhe Mirel Mërtirit shkojnë më shumë se 80 mijë euro.

Lefter Koka dhe Alqi Bllako janë gjithashtu të akuzuar edhe për inceneratorin e Elbasanit, ku edhe në këtë rast SPAK ka kërkuar dënim me burg për të dy ish-zyrtarët e lartë të Ministrisë së Mjedisit.

Pretenca e SPAK për të akuzuarit, për inceneratorin e Elbasanit

Lefter Koka 10 vite burg

Alqi Bllako 4 vite burg

Mirel Mërtiri 10 vite burg

Stela Gugallaj 7 vite burg

Klodjan Zoto 10 vite burg

Pëllumb Abeshi 4 vite burg

Jonida Zeqo 4 vite burg