Liana Fix & Michael Kimmage

Fillimi i fundit për Vladimir Putin?

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës ka shkatërruar mitin e presidentit rus Vladimir Putin si një autokrat i paprekshëm. Përpara 24 shkurtit 2022, Putin mund të ishte dukur i paskrupullt dhe agresiv, por përmes lëvizjeve të tij ushtarake në Siri, Krime dhe më gjerë, ai mund të dukej edhe si një strateg i aftë. Më pas, me një hap, ai tregoi paaftësinë e tij duke pushtuar një vend që nuk përbënte asnjë kërcënim për Rusinë dhe duke dëshmuar dështim pas dështimi në ndërmarrjen e tij ushtarake – më e fundit prej të cilave është rebelimi i armatosur jetëshkurtër që kreu mercenari Yevgeny Prigozhin këtë fundjavë, e cila sapo ka minuar mistikën autokrate të Putin.

Putini nxiti ngritjen e Prigozhin dhe injoroi shenjat paralajmëruese për Wagner, kompaninë private ushtarake jashtë kontrollit të Prigozhin. Ndërsa ushtria ruse luftonte në Ukrainë, ylli i Prigozhin u ngrit, duke arritur një pikë të lartë kur Wagner mori qytetin e Bakhmut për Rusinë në maj. Prigozhin shfrytëzoi hapësirën e fundit politike të mbetur të pacensuruar në Rusi – aplikacionin e mediave sociale Telegram – për t’iu drejtuar publikut rus. Për muaj të tërë, ai kishte komplotuar hapur një grusht shteti duke u grindur publikisht me udhëheqjen e forcave ushtarake të Rusisë, duke kritikuar në mënyrë populiste përpjekjet e luftës dhe duke hedhur dyshime mbi justifikimet zyrtare të Putinit për luftën që vetë Putini ka artikuluar. E megjithatë Moska u befasua kur Prigozhin u kërkoi ushtarëve të tij të ngriheshin dhe të bashkoheshin në një rebelim kundër Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Kryelartësia dhe pavendosmëria e Putinit kanë qenë historia e luftës. Ata tani janë historia e politikës së brendshme ruse. Cilatdo qofshin motivet dhe synimet e Prigozhinit, rebelimi i tij ka ekspozuar një cenueshmëri akute të regjimit të Putinit: përbuzjen e tij për njeriun e zakonshëm. Putin u tregua shumë i zgjuar për të mos lejuar që lufta të ndikonte në Moskë dhe Shën Petersburg ose të lejonte që ajo të ndikonte negativisht në popullsinë elitare të këtyre qyteteve. Megjithatë, vetë zgjuarsia e tij imponoi një luftë mbi popullsinë jo-elitë të vendit. Ata janë tërhequr zvarrë në një luftë të tmerrshme koloniale dhe kur Moska nuk ka qenë e pamatur me jetën e tyre, ajo shpesh ka qenë e pashpirt. Shumë ushtarë ende nuk e kanë idenë se për çfarë po luftojnë dhe po vdesin. Prigozhin erdhi të fliste për këta burra. Ai nuk kishte asnjë lëvizje politike pas tij dhe asnjë ideologji të dallueshme. Por duke kundërshtuar drejtpërdrejt propagandën e qeverisë, ai nxori në pah situatën e mjerueshme në front dhe largësinë e dukshme të një Putini të paprekur, i cili kënaqet duke dëgjuar nga Ministria e Mbrojtjes për lavdinë ushtarake ruse.

Nëse përbuzja e Putin dhe zemërimi i ushtarëve rusë bashkohen dhe simbolizojnë vendin që sundon Putini, Kremlini është në telashe të vërteta edhe pa një grusht shteti në fuqi. Rebelimi i Prigozhin mund të jetë sfida e parë e madhe për regjimin e Putinit, por nuk do të jetë e fundit. Rebelimi i tij ka të ngjarë të pasohet nga një represion i shtuar në Rusi. Një udhëheqës nervoz që i mbijetoi pa elegancë një grushti shteti është më i rrezikshëm se një autokrat i kohës së luftës që beson se është i sigurt në shtëpi.

Për Perëndimin, ka pak për të bërë, përveç lejimit të kësaj drame politike – e cila ka disa nga kurthet e një farse – që mund luhet në Rusi. Perëndimi nuk ka asnjë interes në ruajtjen e status quo-së Putiniste, por as nuk duhet të kërkojë një përmbysje të papritur të regjimit të Putinit. Për Perëndimin, trazirat në Rusi mund të kenë rëndësi më së shumti për atë që nënkupton në Ukrainë, ku potenciali për destabilitet në Rusi mund të hapë opsione të reja ushtarake. Përveç shfrytëzimit të këtyre opsioneve së bashku me Kievin, Perëndimi mund të bëjë pak më shumë sesa të fillojë të përgatitet për paqëndrueshmëri brenda dhe përtej kufijve të Rusisë.

Një “House of cards”?

Ironia e kryengritjes së Prigozhinit është se ajo filloi nga përpjekjet e Putinit për të “provuar grushtin e shtetit” në regjimin e tij. Themeli i pushtetit të Putinit ka qenë një popullsi ruse pro-Putin-ose të paktën në qetësi. Në krye të këtij themeli të fortë, ka pasur gjithmonë fraksione rivale midis elitave dhe shërbimeve të sigurisë, të cilat Putin i luajti mirë kundër njëri-tjetrit.

Për të mbajtur të bashkuar këtë strukturë, Putin i është dashur të parandalojë pakënaqësinë popullore dhe të mbajë në linjë elitën politike. Ai preferoi të punonte me burra që i kishte njohur që nga koha e tij në KGB në vitet 1980 dhe ditët e tij në qeverinë e Shën Petersburgut në vitet 1990, gjë që shërbeu si pikënisje për karrierën e tij politike. Këta burra ishin besnikë sepse mund të gëzonin pasuri dhe pushtet vetëm me Putinin në krye. Një rrezik më i madh për Putinin ishin ata që kishin fituar akses në shërbimet e sigurisë dhe ushtrisë, por nuk qëndruan miq të Putinit për një kohë të gjatë. Ata duhej të mbikëqyreshin dhe të kontrolloheshin përmes makinacioneve aq të vazhdueshme saqë u bënë rutinë. Vendet e tjera kanë një bursë që shkon lart e poshtë. Kremlini ka një treg të brendshëm të aksioneve, në të cilin rriten dhe bien pasuritë politike të të fuqishmëve.

Në fillim lufta vijonte me këtë rutinë. Udhëheqësit ushtarakë që zhvendoseshin nëpër pozicione sepse lufta nuk po shkonte mirë, por edhe sepse Putini duhej të sigurohej që asnjë Napoleon të mos dilte nga gjeneralët dhe ta sfidonte atë. Putin vuri përballë Wagnerin dhe Ministrinë ruse të Mbrojtjes, duke parë se cilat mund të arrinin rezultate më të mira në Ukrainë dhe duke kërkuar të kontrollojë fuqinë e ushtrisë dhe ministrit të mbrojtjes. Prigozhin kundërbalancoi komandën e lartë ushtarake dhe ai bëri atë që iu kërkua – duke marrë për shembull qytetin ukrainas të Bakhmut, i cili deri më sot mbetet suksesi më i madh i Rusisë në fushën e betejës në vitin e fundit. Efikasiteti i Prigozhin bëri presion mbi ushtrinë shumë joefikase ruse.

Putini mund të qëndronte mbi të gjithë ashtu siç kishte bërë për vite me radhë, si mjeshtri i shahut që lëvizte me mjeshtëri copat. Ose kështu dukej, derisa dikush erdhi dhe flaku tabelën e shahut.

“Shiko fronin, por shiko dhe pas krahëve!”

Ngjarjet e 3 ditëve të fundit parashikojnë një të ardhme të errët për Rusinë. Në pak orë, rebelimi i armatosur i Prigozhin shkaktoi kaos të madh. Lufta e ka zbehur kapacitetin e shtetit rus dhe revolta e ka shtrirë atë edhe më tej, duke e vendosur Moskën në një sfidë të re të brendshme. Për vite me radhë, Kremlini ka shpikur mënyra për të shmangur një revolucion liberal urban. Por doli që kërcënimi më i madh ishte një revolucion joliberal: një kryengritje populiste shumë e militarizuar e nxitur jo nga reformatorët kozmopolitë, por nga nacionalistët rusë. Nacionalizmi nga lart-poshtë i kultivuar në luftë mund të prishë regjimin e Putinit dhe Prigozhin mund të mos jetë i fundit i llojit të tij.

Prigozhin ka dëshmuar se kalaja e Putinizmit mund të sulmohet. Gjatë këtij rebelimi shumë të shkurtër, shprehjet e besnikërisë së elitave ndaj Putin ishin pothuajse uniforme, por ato ishin jashtëzakonisht të sheshta. Aktorë të tjerë më të mirë mund të mësojnë nga Prigozhin, duke shkrirë populizmin e tij me një program politik që ka disa blerje përtej mercenarëve rebelë dhe që mund të tërheqë një kuadër brenda elitës ruse. Elitat në fjalë mund të ishin në mesin e inteligjencës apo botës së biznesit. Ata mund të lidhen me shërbimet e sigurisë. Motivi i tyre mund të jenë plaçka e pushtetit, një perceptim i dobësisë së Putinit ose frika nga një spastrim i ardhshëm. Nëse Putini duket i destinuar të rrëzohet, atëherë ka një nxitje për të qenë ti ai që e rrëzon atë – ose të paktën për të qenë pranë atij personi. Ekziston një pengesë e krahasueshme për të pritur, veçanërisht nëse Putini është i vendosur të hakmerret. Nëse do të luhej një “Natë e thikave të gjata” mes elitave ruse, ajo mund të konsolidonte figura të fuqishme pas një plani për të rrëzuar Putinin.

Përparimi i shpejtë i Prigozhin në Moskë mund të frymëzojë komandantët e tjerë të mundshëm të luftës ose një varg sipërmarrësish politikë përçarës që kërkojnë avantazhin lokal, asnjëri nuk është aq i fortë sa të rrëzojë carin në Moskë, por secili është i etur për të hequr pushtetin dhe prestigjin e shtetit. Pasojat mund të paralizojnë qeverinë dhe të dobësojnë pozicionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë. Me kalimin e kohës, Prigozhin kaloi nga kritika për mënyrën e luftës në kritikën e qëllimit të luftës. Ajo që tani është thënë hapur – që një luftë e dështuar mund të jetë një kërcënim ekzistencial për krenarinë e Rusisë, por jo për vetë Rusinë – nuk mund të mos thuhet.

“Përgatitu për më të keqen”

Putini dhe miqtë e tij mund të përpiqen të lidhin rebelimin e Prigozhin tek të huajt. Por edhe për një regjim që ka zotëruar artin e fajësimit të Perëndimit, kjo do të ishte një shtrirje. Uashingtoni nuk ka pothuajse asnjë ndikim në politikën e brendshme ruse, dhe nuk është viti 1991, kur Presidenti George H. W. Bush udhëtoi në Ukrainë dhe në fjalimin e tij të famshëm rekomandoi që revolucioni të ecë ngadalë. Paqëndrueshmëria brenda Rusisë nuk është diçka që Shtetet e Bashkuara mund ta ndezin ose çaktivizojnë. Megjithatë, ai mund të përdoret për efekt të mirë në fushat e betejës së Ukrainës. Ajo që do të pasojë këtë rebelim është një ndërthurje shpërqendrimi, akuzash dhe pasigurie, pasi Putini merret jo vetëm me logjistikën e kthimit të gjërave në normalitet, por edhe me poshtërimin që sapo i është bërë dhe hakmarrjen që ka të ngjarë të ndjekë. Asnjë nga këto nuk do të kalojë shpejt.

Edhe pse Ukraina nisi një kundërofensivë të shumëpritur javët e fundit, ajo nuk ka pasur një përparim të madh ushtarak që nga nëntori 2022. Në shumë vende, ushtarët rusë kanë gërmuar kanale dhe kundërofensiva deri më tani ka ecur ngadalë. E gatshme për të sulmuar pozicionet ruse, Ukraina ka moral të lartë, një sërë mbështetësish të përkushtuar dhe një kurs të qartë strategjik. Pa paqëndrueshmëri politike, pozicioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë është thelbësisht i pasigurt. Me paqëndrueshmëri politike, ajo mund të shembet.

Përvoja afër vdekjes e Putinit përbën një paradoks për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj. Regjimi i tij përfaqëson një problem të madh sigurie për Evropën dhe dalja e tij nga skena ndërkombëtare, kurdo që të vijë, nuk do të vajtohet. Megjithatë, një Rusi pas Putinit, e cila mund të vinte shumë më shpejt sesa pritej zakonisht vetëm një javë më parë, do të kërkonte kujdes të madh dhe planifikim të kujdesshëm.

Paqëndrueshmëria në Rusi nuk ka gjasa të qëndrojë brenda Rusisë. Duke shpresuar për më të mirën, që do të ishte fundi i luftës në Ukrainë. Në thelb në një Rusi autoritare, ka kuptim të mendosh edhe për më të keqen: ardhjen e një lideri rus më radikal se Putin dhe haptazi më i djathtë dhe reaksionar, dikush ndoshta me më shumë përvojë ushtarake se Putini, dikush që është formuar nga brutaliteti i luftës. Në shkurt 2022, Putin zgjodhi një luftë kriminale. Do të ishte drejtësi poetike që ai të ishte viktima politike e kësaj lufte, por pasardhësi i tij nuk mund të mos jetë fëmija i kësaj lufte dhe luftërat prodhojnë fëmijë të trazuar.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre do të duhet të menaxhojnë dhe të zbusin pasojat e destabilitetit në Rusi. Në të gjithë skenarët, Perëndimit do t’i duhet të kërkojë transparencë në lidhje me kontrollin e armëve bërthamore ruse dhe përhapjen e mundshme të armëve të shkatërrimit në masë, duke sinjalizuar se nuk ka asnjë qëllim dhe asnjë dëshirë për të kërcënuar ekzistencën e shtetit rus. Në të njëjtën kohë, Perëndimi duhet të dërgojë një mesazh të fortë parandalimi, duke u fokusuar në mbrojtjen e NATO-s dhe partnerëve të saj. Paqëndrueshmëria në Rusi nuk ka gjasa të qëndrojë në Rusi. Mund të përhapet në të gjithë rajonin, nga Armenia në Bjellorusi.

Rebelimi i Prigozhin tashmë ka frymëzuar një varg analogjish historike. Ndoshta kjo është Rusia e vitit 1905, revolucioni i vogël para atij të madh. Ose ndoshta është Rusia në shkurt 1917, nën presion politik për shkak të një lufte, siç aludoi vetë Putini. Ndoshta është Bashkimi Sovjetik në 1991, duke e bërë Putinin në një version të Gorbaçovit, dikë të destinuar të humbasë një perandori.

Një analogji më e mirë e vendos Prigozhin në rolin e Stenka Razin, një rebel kundër pushtetit carist që mblodhi një ushtri fshatarësh dhe u përpoq të marshonte drejt Moskës nga Rusia jugore në vitet 1670–71. Razin përfundimisht u kap dhe u ekzekutua në Sheshin e Kuq. Por ai u bë pjesë e folklorit politik rus. Ai kishte shfaqur dobësinë në qeverinë cariste të kohës së tij, dhe në shekujt në vijim, të tjerët morën frymëzim nga historia e tij. Për autokratët e Rusisë, ai ka dhënë një mësim të qartë: edhe një rebelim i pasuksesshëm mbjell farën për përpjekjet e ardhshme.

Revista Foreign Affairs

Te ngjashme