Sociale

“Nuk ka më lindje në fshat, vetëm ndonjë ceremoni mortore”, BIRN: Emigrimi kyç dhjetëra shkolla në qarkun e Shkodrës

Në qarkun e Shkodrës, 19 shkolla publike janë mbyllur në 5 vitet e fundit, ndërsa dhjetëra të tjera janë kthyer në shkolla me klasa

Arsimi në tkurrje të shpejtë, numri i nxënësve dhe studentëve ra me 3.7% në vitin akademik 2023-2024

Nga viti në vit, ritmet e rënies së nxënësve në arsim po rriten si pasojë e uljes së lindjeve dhe emigrimit të lartë në

Kushtetuesja u dha të drejtë studentëve, qeveria ndryshon ligjin për mjekësinë, por s’heq dorë nga punësimi i detyruar në vend

Në fillim të këtij viti, Gjykata Kushtetuese njoftoi rrëzimin e pjesshëm të ligjit të miratuar në Korrik 2023 për studentët e mjekësisë, që do

I rrëmbyer prej një jave, gjyshja dorëzon në prokurori 3 vjeçarin nga Durrësi

Pas 1 jave i zhdukur 3 vjeçari nga Durrësi, Amar Gjuni është dorëzuar në prokurori nga gjyshja e tij, Bahrie Gjuni 54 vjeç, e

Rezultatet e PISA-s dhe shifrat dramatike, 65% e mësuesve në arsimin 9-vjeçar nuk përdorin kompjuterin

Rezultatet e PISA-s, Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Studentëve, ishin një këmbanë alarmi për arsimin në vend. Shqipëria kishte rënien më të madhe në

“Pres të gjej babanë”, BE tregon historinë e vrasjes së inxhinjerit, apelon për gjetjen e të zhdukurve gjatë komunismit

Jovan Plaku e pa imazhin e babait të tij për herë të parë në një fotografi të fshehur në një gardërobë të kyçur. Ishte 6 vjeç, nuk e kishte

Pamje të trishta, fermerët shqiptarë pa mbështetje, derdhin qumështin në rrugë në shenjë revolte

Fermerët e jugut kanë dalë në protestë këtë të hënë për të kërkuar më shumë mbështetje nga shteti.

https://www.youtube.com/embed/GDburs3wU4M

Fermerë nga Kavaja, Vlora, Berati, Fieri dhe