Analize

A do ta sulmojë Irani Izraelin?

Nga Mary Dejevsky “The Independent”

Deklaratat nga Irani dhe Shtetet e Bashkuara ditët e fundit,tregojnë tensionin shumë të lartë që ekziston në një nga rajonet më të rrezikshme të botës. Nga Teherani erdhi një fjalim televiziv i udhëheqësit iranian, Ayatollah AliKhamenei, i cili paralajmëroi hapur dhe për

Si duhet të sillet Perëndimi me Turqinë pas rezultateve befasuese të zgjedhjeve lokale

Nga Marc Pierini “Carnegie Europe”

Zgjedhjet lokale të 31 marsit në Turqi, prodhuan një rezultat befasues që përbën një pengesë shqetësuese për Partinë për Drejtësi

Rreziku i vjedhjes së zgjedhjeve tani vjen nga keqinformimi

Nga Anthony Banbury & Mohammad Irfan Abdool Rahman “Politico.eu”

Vendet që përfaqësojnë gati gjysmën e popullsisë së botës do të mbajnë zgjedhje këtë vit. Por

Kosova nuk është Gaza dhe Gaza nuk është Kosova

Nga Alex Winston “Jerusalem Post”

Si një djalë i ri që po rritej në Angli, më kujtohet një natë teksa ndiqja lajmet e mbrëmjes. Në

Armenia kërkon të shkëputet nga aleanca me Rusinë, a rrezikon fatin e Ukrainës?

Nga Emil Avdaliani “Center for European Policy Analysis”

Armenia duket se po ndryshon qasjen e politikës së saj të jashtme. Ministri i Jashtëm Ararat Mirzojan

Analiza/ Pse po konsolidohen autokracitë në botë dhe rreziku i afërt

Nga Piero Ceccinato “Linkiesta”

Në teori ky duhet të jetë një vit triumfal për demokracinë. Sepse në vitin 2024, do të votojë numri më i

Humbja në Ukrainë mund të sjellë ndryshimin e regjimit në Rusi

Nga Timothy Garton Ash “The Guardian”

Të hënën që vjen, Vladimir Putin do të “rizgjidhet” president i Rusisë. Në fakt, votuesit rusë nuk kanë zgjedhje