VIDEO-SKANDALI/ SPAK mbyll hetimet për Safet Gjicin dhe Alma Kaçin, dosja dërgohet për gjykim në GJKKO

Prokuroria e Posaçme ka mbyllur hetimet për Safet Gjicin e Alma Kaçin. SPAK ka dërguar kërkesën për gjykim ndaj ish-kryebashkiakut të Kukësit për veprën penale korrupsion pasiv i funksionarëve të lartë shtetëror apo i të zgjedhurve vendor, ndërsa Kaçi akuzohet për korrupsion aktiv.

Safet Gjici ra në pranga në qershor të këtij viti, pak javë pasi ishte rizgjedhur në krye të Bashkisë së qytetit verilindor. Ai shfaqej në disa pamje filmike të regjistruara në zyrën e tij nga shtetësja Alma Kaçi duke kryer veprime të turpshme, ndërsa kjo e fundit i kërkonte ta favorizonte në një projekt për rehabilitimin dhe strehimin e qenve.

Prej kësaj kohe Gjici ndodhet prapa hekurave ndërsa Kaçi në arrest shtëpie. Ata kanë bërë disa herë kërkesë për ndyshimin e masës së sigurisë, por kërkesat e tyre nuk janë pranuar nga Gjykata.